Beatyfikacja M. Elżbiety Róży Czackiej i Kardynała Stefana Wyszyńskiego

W najbliższą niedzielę 12 września br. Kościół w Polsce będzie przeżywać beatyfikację Czcigodnych Sług Bożych Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej.

Uroczystości beatyfikacyjne odbędą w Warszawie w Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie o godz. 12.00. Eucharystii z obrzędem beatyfikacji przewodniczyć będzie Marcello Kardynał Semeraro – prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Ze względu na trwający stan pandemii w uroczystościach w Świątyni Opatrzności Bożej będą mogły wziąć udział tylko delegacje wiernych z poszczególnych diecezji w Polsce.

Wszyscy wierni są jednak zaproszeni do łączności duchowej poprzez udział w niedzielnej Mszy Świętej w parafiach. Będzie można uczestniczyć w uroczystościach beatyfikacyjnych także poprzez środki społecznego przekazu: telewizję, Internet, radio oraz w transmisji uroczystości na placu przed jasnogórskim szczytem. Należy jednak pamiętać, że udział w Liturgii transmitowanej przez środki społecznego przekazu nie wypełnia obowiązku niedzielnej Mszy świętej.

Znaczenie pasterskiej posługi Stefana Kardynała Wyszyńskiego dla Kościoła w naszej Ojczyźnie podkreślił papież Święty Jan Paweł II w dzień po inauguracji swego pontyfikatu 23 października 1978 r. Powiedział wtedy, zwracając się do Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Prymasa Polski: „Czcigodny i Umiłowany Księże Prymasie! Pozwól, że powiem po prostu, co myślę. Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, które związane są z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem (...)".

Prosimy księży proboszczów, by w dniu beatyfikacji uwzględniono w modlitwie powszechnej wezwanie o jak najlepsze owoce beatyfikacji dla Kościoła w Polsce (jako wezwanie za Kościół lub za zgromadzenie liturgiczne).

Prosimy także by na zakończenie Mszy Świętej śpiewać hymn „My chcemy Boga” lub „Boże coś Polskę”.

Ogólnopolskie uroczystości dziękczynne za beatyfikację będą miały miejsce w dniach: 24 kwietnia 2022 r. w Gnieźnie, 5 czerwca 2022 r. w Warszawie, oraz 3 maja 2022 r. w Częstochowie na Jasnej Górze w czasie Uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

W przeddzień beatyfikacji wieczorem 11 września zapraszamy do udziału w czuwaniu wiernych archidiecezji częstochowskiej na Jasnej Górze. Czuwanie rozpocznie się Apelem Jasnogórskim a zakończy Mszą Świętą o godz. 23.00. Czuwanie w tym dniu prowadzić będą uczniowie oraz nauczyciele z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego SPSK im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie.

Więcej informacji dotyczących beatyfikacji można znaleźć na stronie internetowej: