10/04/2022 12:00

10.04.2022r. - NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ


1.
Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego, które obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek; wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła - Wigilię Paschalną. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący - godnie i po chrześcijańsku.

2. W Wielki Czwartek we wszystkich kościołach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ołtarza Przechowania (tzw. Ciemnicy).

3. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku. Natomiast post ilościowy obowiązuje każdego (poza małymi wyjątkami np. poważna choroba) od 18 do rozpoczęcia 60 roku życia.

Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji Krzyża można uzyskać odpust zupełny.

4. Wielka Sobota to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Wielka Sobota jest dniem indywidualnej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy na stół wielkanocny.

5. Program na  TRIDUUM  PASCHALNE  I  WIELKANOC:

WIELKI  CZWARTEK
Liturgia Mszy Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00, a po niej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Przechowania (tzw. Ciemnicy).
Po Mszy św. będzie ostatnia możliwość przed świętami do skorzystania z sakramentu spowiedzi św.
Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 21:00.

WIELKI  PIĄTEK (Obowiązuje post ścisły).
Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Ołtarzu Przechowania (Ciemnicy) od godz. 9:00 do godz. 18:00.
Droga krzyżowa o godz. 15:00.
Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18:00 z możliwością ucałowania Krzyża.
Ofiarę na tacę będziemy składać podczas adoracji Krzyża.
Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim do godz. 21:00.

WIELKA  SOBOTA
Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny wraz ze składką na tacę w godz.: 9:00, 10:00 i 11:00.
Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 19:00. Na wieczorną liturgię przynosimy świece potrzebne na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych tzw. paschaliki, które zakupiliśmy w zakrystii.
Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim od godz. 9:00 do godz. 12:00 i od godz. 15:00 do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej, tj. do godz. 19:00 oraz po liturgii do godz. 22:00.

UROCZYSTOŚĆ  ZMARTWYCHWSTANIA  PAŃSKIEGO
O godz. 7:00 Rezurekcja z procesją Najświętszego Sakramentu wokół kościoła i kolejne Msze św. o godz. 10:30 i 12:00.

II  DZIEŃ  ŚWIĄT  WIELKANOCNYCH:  Msze św. o godz. 9:00 i 10:30.

6. Bardzo serdecznie dziękuję stowarzyszeniu Liga Kobiet Kreatywnych za przygotowanie dla księży poczęstunku podczas rekolekcji wielkopostnych.

7. Serdecznie zapraszam Druhny i Druhów z OSP Szczyty do trzymana straży przy Grobie Pańskim po liturgii Wielkiej Soboty, a także do uczestniczenia w asyście wraz z Pocztem Sztandarowym podczas Rezurekcji w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

8. Bardzo serdecznie zachęcam do składania ofiar na kwiaty do Grobu Pańskiego, oraz do odrestaurowanego ołtarza w prezbiterium i do bocznych ołtarzy naszej świątyni. Możemy je składać do skarbonki przy krzyżu, można też wysłać na konto parafialne, bądź ofiarować w kopercie na tacę albo złożyć osobiście w zakrystii. Już dzisiaj składam wszystkim ofiarodawcom gorące Bóg zapłać.

9. Zachęcam do nabycia naszego archidiecezjalnego tygodnika „Niedziela”.

10. Solenizantom i Jubilatom bieżącego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia błogosławieństwa Bożego i obfitości łask.