10/07/2022 12:00

10.07.2022r. - XV NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Dziś przypada piętnasta niedziela w ciągu roku. Na drogach wakacyjnego odpoczynku niech nie zabraknie spotkania z Bogiem w czasie Eucharystii. Pamiętajmy o niedzielnym obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej. Znajdźmy także czas na osobistą adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę, aby umacniać więź ze Zbawicielem.

2. W tym tygodniu przeżywamy:
- poniedziałek, 11-go lipca – święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
- wtorek, 12-go lipca – wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika
- środa, 13-go lipca – wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
- piątek, 15-go lipca – wspomnienie św. Bonawentury
- sobota, 16-go lipca – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.

3. Jutro, przypada święto Świętego Benedykta, opata, patrona Europy. Ułożona przez niego reguła zakonna stała się podstawą życia wielu zgromadzeń zakonnych. Jej zasadniczym rysem były słowa: „Módl się i pracuj” (Ora et labora).

4. Jutro także przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, poświęcony pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. W naszej modlitwie pragniemy pamiętać o wszystkich ofiarach tego czasu i wypraszać im łaskę życia wiecznego.

5. Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich czcicieli Niepokalanej w środę, 13-go lipca na trzecie w obecnym roku Nabożeństwo Fatimskie. Nabożeństwo rozpoczniemy o godz. 20:00 odmówieniem części chwalebnej różańca świętego - przeplatanej pieśnią: „W słonecznej światłości” w intencji ustania walk na Ukrainie i nastania pokoju na całym świecie, po odmówieniu różańca – jak pogoda pozwoli – pójdziemy z figurą Pani Fatimskiej w procesji wokół kościoła z pieśnią „Z dalekiej Fatimy” na ustach, a po powrocie do świątyni odśpiewamy na zakończenie nabożeństwa Apel Jasnogórski.

6. W sobotę, 16 lipca, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, popularnie zwanej Matką Bożą Szkaplerzną. Na tej górze duchowi synowie proroka Eliasza oddawali się gorliwej modlitwie. W ten sposób narodził się zakon karmelitański, który w XII wieku ze względu na prześladowania przeniósł się do Europy.
Z kultem Matki Bożej z Góry Karmel związany jest szkaplerz. W 1251 roku Maryja objawiła się Szymonowi Stockowi (generałowi zakonu karmelitów). Zapewniła wówczas, że kto będzie nosił ten znak, nie zazna ognia piekielnego. Zapraszamy serdecznie na wspólną modlitwę przez wstawiennictwo Matki Zbawiciela.

7. Jest prośba rolników do kierowców przyjeżdżających do kościoła, by na czas żniw, tj. od dzisiaj do połowy sierpnia, parkować swe pojazdy po jednej stronie ulicy Leśna, tak, by maszyny rolnicze mogły bez trudu się na niej poruszać.

8. Drodzy Parafianie. Na zakończenie procesji eucharystycznej w uroczystość Bożego Ciała - podczas ostatniej stacji przy krzyżu przyświątynnym - wspomniałem o pewnym marzeniu, którym wtedy postanowiłem się z Wami podzielić. Zaproponowałem wówczas, by rozważyć pomysł położenia przed głównym wejściem do naszej świątyni kostki brukowej. Niedługo potem spotkałem się z pozytywnym odzewem wiernych w wiadomej sprawie. Podjąłem więc decyzję o spotkaniu się z Radą Parafialną w celu omówienia szczegółów i planu wspomnianej inwestycji. Na zebraniu Rady Parafialnej, po konsultacjach z fachowcami, doszliśmy wspólnie do wniosku i jednogłośnie zadecydowaliśmy, że kostka również zostanie położona wokół kościoła. Nie widzieliśmy sensu, by dzielić prace na części i rozkładać je w czasie, gdyż nie służyłoby to całości inwestycji, ponieważ w przyszłości moglibyśmy zniszczyć to, co już uprzednio zostało wykonane.
Całość inwestycji, czyli ułożenie ok. 600 m2 kostki, cement, piasek i robocizna przewidziana jest na kwotę ok. 75 000 zł. Jak na taką inwestycję i przy dzisiejszych cenach jest to bardzo atrakcyjna kwota. Wspólnie z Radą parafialną zadecydowaliśmy, aby składka na tę inwestycję wyniosła 400 zł. od domu (posesji). Powyższą kwotę można ofiarować w dwóch ratach. Niech z naszej strony nie zabraknie mobilizacji i na miarę możliwości, życzliwości i uczciwości postarajmy się tę inwestycje spłacić do końca bieżącego roku. Oczywiście, kogo stać i ma takie życzenie, może złożyć większą ofiarę. Tak dzisiaj drodzy siostry i bracia realizuje się wielka troska o naszą ukochaną świątynię.
Wspólnie z Radą Parafialną zadecydowaliśmy również, iż od przyszłej niedzieli, wszyscy ofiarodawcy będą wyczytywani podczas cotygodniowych ogłoszeń z nazwiska i imienia, chyba, że ktoś wyraźnie nie będzie sobie tego życzył.
Zawierzam Was drodzy ofiarodawcy, całą naszą rodzinę parafialną, darczyńców spoza parafii, wykonawców tego przyszłego dzieła i prace z nim związane Miłosiernemu Bogu przez wstawiennictwo Maryi naszej Matki i Wszystkich Świętych. Szczęść Wam Boże.

9. Bóg zapłać pewnej rodzinie z ul. Wieluńska za ofiarę „na kostkę” w wysokości 600 zł.

10. Na lekturę duchową zachęcam do nabycia katolicki tygodnik „Niedziela”.

11. W piątek, 15-go lipca zapraszam na Mszę św. wotywną o Bożym Miłosierdziu wszystkich, którzy chcą powierzyć na modlitwie Jezusowi Miłosiernemu swoje intencje.

12. Poświęcenie pojazdów planowane jest na niedzielę 24 lipca.

13. ZAPOWIEDZI  PRZEDMAŁŻEŃSKIE:
Do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego w Kościele katolickim przygotowują się:
Tomasz Barański, zamieszkały na terenie naszej parafii i Aleksandra Ewa Świątek, zamieszkała na terenie parafii św. Wawrzyńca w Kunicach. Zapowiedź PIERWSZA.
Ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach uniemożliwiających zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego pomiędzy ww. narzeczonymi, w sumieniu zobowiązany jest poinformować o tym fakcie kancelarię parafialną.

14. Solenizantom i Jubilatom bieżącego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia błogosławieństwa Bożego i obfitości łask.