11/09/2022 12:00

11.09.2022r. - XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Przeżywamy dzisiaj XXIV niedzielę zwykłą w ciągu roku liturgicznego.

2. Dzisiaj w Kościele w Polsce rozpoczyna się XII Tydzień Wychowania pod hasłem: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” oraz Kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. W naszej modlitwie będziemy prosili Boga o wzrastanie w świętości dla dzieci i młodzieży, a dla wychowawców i rodziców, aby byli dla swoich podopiecznych przykładem wiary, nadziei i miłości do Boga i Kościoła.

3. Dzisiaj także, na zakończenie Mszy Św. o godz. 10:30 odbędzie się obrzęd poświęcenia przyborów szkolnych przedszkolakom i uczniom kl. I.

4. Również dzisiaj, po Mszy Św. o godz. 10:30 odbędzie się pierwsze, a tym samym, organizacyjne spotkanie rodziców dzieci, które przygotowują się w tym roku do przyjęcia sakramentu I Komunii Św. w naszej Parafii.

5. W obecnym tygodniu Kościół w liturgii przeżywać będzie:
• We wtorek – wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła;
• W środę – święto Podwyższenia Krzyża Świętego;
• W czwartek – wspomnienie NMP Bolesnej;
• W piątek – wspomnienie świętych męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa;

6. We wtorek, 13-go września przeżywać będziemy przedostatnie w tym roku Nabożeństwo Fatimskie, które rozpoczniemy o godz. 20:00 odmówieniem części bolesnej Różańca Św., przeplatanej pieśnią: „W słonecznej światłości” w intencji: „Ustania walk na Ukrainie i nastania pokoju na całym świecie”. Po odmówieniu Różańca – jak pogoda pozwoli – pójdziemy z figurą Pani Fatimskiej w procesji wokół kościoła z pieśnią na ustach: „Z dalekiej Fatimy”, a po powrocie odśpiewamy na zakończenie nabożeństwa Apel Jasnogórski i suplikację.

7. W środę, 14-go września przeżywać będziemy święto Podwyższenia Krzyża Świętego, które przypomina nam o wielkim znaczeniu krzyża jako symbolu chrześcijaństwa i uświadamia, że nie możemy traktować go jedynie jako elementu dekoracji naszego mieszkania, miejsca pracy, czy jednego z wielu elementów naszego stroju, gdyż od śmierci Chrystusa na Golgocie Krzyż stał się symbolem najwyższej miłości i ofiary.

8. W środę, z inicjatywy Rady Konferencji Episkopatów Europy, również obchodzić będziemy Dzień Modlitw za Ukrainę. Celem inicjatywy jest wsparcie duchowe dla walczących o wolność i niepodległość Ukraińców, okazanie solidarności z cierpiącymi ofiarami rosyjskiej agresji, wołanie o sprawiedliwy pokój oraz uwrażliwienie wspólnoty międzynarodowej na kwestię pomocy uchodźcom wojennym. W modlitwie chcemy pamiętać również o sprawcach tej napaści, prosząc o ich nawrócenie i opamiętanie.

Kościół Częstochowski pragnie włączyć się w inicjatywę Dnia modlitwy za Ukrainę. Dlatego Ks. Arcybiskup - Metropolita Częstochowski prosi, by w święto Podwyższenia Krzyża Świętego zostało odprawione nabożeństwo różańcowe przed Najświętszym Sakramentem, we wszystkich parafiach archidiecezji częstochowskiej, które należy zakończyć śpiewem suplikacji.

Gorąco zapraszam na Mszę Św. o godz. 18:00, a po niej na modlitwę różańcową.

9. W czwartek, 15-go września przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Przez wspomnienie NMP Bolesnej uświadamiamy sobie cierpienia, jakie były udziałem Matki Bożej, która - jak nikt inny - była zjednoczona z Chrystusem, przede wszystkim w Jego męce, cierpieniu i śmierci.

10. W piątek, 16-go września zapraszam na Mszę Św. wotywną o Bożym Miłosierdziu wszystkich, którzy chcą powierzyć na modlitwie Jezusowi Miłosiernemu swoje intencje.

11. W sobotę, 17-go września obchodzić będziemy 83. rocznicę agresji rosyjskiej na Polskę - tzw. dzień Golgoty Wschodu. Dzień pamięci martyrologii Polaków zamieszkujących wschodnie tereny Rzeczypospolitej.

12. Bardzo serdecznie dziękuję wam drodzy parafianie za ofiary na kostkę złożone w zakrystii, w kopercie na tacę, czy też wpłacone na konto Parafii.

W minionym tygodniu ofiarę na kostkę złożyli:
• 200 zł.: * BZDAK  Zdzisława i Jan
• Ofiara anonimowa: * DYMEK  Bożena i Bogdan

W sumie ofiarowano 43.900 zł. (Nie licząc ofiar od sponsorów i anonimowej).

Dodając ofiarowaną w minionym tygodniu kwotę 200 zł. do pozostającej w kasie puli 12.330 zł. otrzymujemy saldo opiewające na kwotę 12,530 zł. Z tej puli pieniędzy wypłaciłem w minionym tygodniu wykonawcy inwestycji kolejne 10.000 zł. W sumie wykonawca inwestycji otrzymał ode mnie już 30.000 zł. Na chwilę obecną w kasie parafialnej pozostało 2.530 zł.

13. Bóg zapłać młodzieży bierzmowanej za przepiękną postawę i gorącą modlitwę podczas Uroczystości przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

14. Od poniedziałku po przyszłej niedzieli, tj. od 19-go września, będzie można w zakrystii zamawiać - przed wieczornymi Mszami lub po nich - intencje mszalne na nowy rok. Jeśli chcemy zarezerwować kilka Mszy św. to najlepiej mieć ze sobą kartkę już w wypisanymi na niej intencjami.

15. Na lekturę duchową zachęcam do nabycia w cenie 10 zł. tygodnik „Niedziela”.

16. Solenizantom i Jubilatom bieżącego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia błogosławieństwa Bożego i obfitości łask.