23/10/2022 21:00

23.10.2022r. - XXX NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Dzisiejszą tj. 96. Światową Niedzielą Misyjną pod hasłem: „Będziecie moimi świadkami” Kościół katolicki rozpoczyna Tydzień Misyjny, w którym będziemy otaczać modlitwą i wsparciem materialnym szczególnie tych, którzy głoszą Chrystusa na wszystkich kontynentach świata. Z tej racji po każdej Mszy św. - tak jak wspominałem tydzień temu - przeprowadzimy zbiórkę ofiar do puszki na wsparcie dzieła misyjnego Kościoła.

2. W piątek 28-go października patronują nam święci apostołowie Szymon i Juda Tadeusz. Według tradycji głosili wiarę w Mezopotamii i Persji, gdzie ponieśli śmierć męczeńską.

3. Kończy się październik – miesiąc różańca. Warto zadać sobie pytania: Czy choć raz w tym miesiącu uczestniczyłem w nabożeństwie różańcowym? Czy udało mi się zebrać rodzinę i zaprosić ją do wspólnej modlitwy? Serdecznie zapraszam tych spośród parafian, którzy do tej pory jeszcze nie wzięli udziału w nabożeństwie różańcowym.

4. Zbliżają się dni szczególnej modlitwy w intencji wiernych zmarłych. Kościół nieustannie powierza w modlitwie wiernych zmarłych, gdyż droga do wiekuistego odpoczynku jest - dzięki Miłosierdziu Boga - zawsze otwarta. Św. Jan Paweł II w rozważaniu na „Anioł Pański” w listopadzie 2003 roku powiedział: „Modlitwa za zmarłych jest ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli w łasce i w przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia, by dostąpić radości nieba”. Już w czasach machabejskich, czyli w II wieku przed Chrystusem wierzono, że modlitwa za zmarłych jest ważnym elementem, który ma wyprosić im zmartwychwstanie. Szczególnie ważna jest ona, kiedy nie ma pewności co do zbawienia danej osoby zmarłej (pewność mamy jedynie wtedy, gdy osoba zmarła jest beatyfikowana lub kanonizowana).

Również naszą troskę o bliskich zmarłych wyrazić możemy nie tylko poprzez uprzątnięcie grobów, zakup zniczy czy kwiatów, lecz przede wszystkim modlitwą na różańcu z wypominkami przez całą oktawę uroczystości Wszystkich Świętych. Wypominki wypełniamy na przeznaczonych do tego celu kartkach, które umieszczone są na stoliku pod chórem. Każde wypominki - czy to roczne, oktawalne czy jednorazowe - wypisujemy na osobnej kartce.

5. W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych i następującym po niej dniem wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych - zwanym także: Dniem Zadusznym - przypominam o obowiązku uporządkowania grobów bliskich zmarłych, a także proszę o uporządkowanie placu cmentarnego.

Uczulam także i bardzo proszę w imieniu własnym i pana grabarza o segregację cmentarnych śmieci… Do kosza wrzucamy tylko i wyłącznie szkło. Do worków wrzucamy plastiki, a wieńce wyrzucamy na przeznaczone do tego specjalne miejsce.

6. W uroczystość Wszystkich Świętych w naszym kościele będzie sprawowana tylko jedna Msza św. o godz. 9:00. Druga Msza św. będzie celebrowana na cmentarzu o godz. 11:00, a po niej w uroczystej procesji z modlitwą różańcową w intencji zmarłych polecanych w wypominkach jednorazowych przejdziemy główną aleją między grobami naszych zmarłych.

Za bramą cmentarza - jak co roku - będzie wystawiona puszka na ofiary przeznaczone na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

7. Bardzo serdecznie proszę Druhów Strażaków, by w dniu uroczystości Wszystkich Świętych, po pierwszej Mszy św. pomogli w transporcie niezbędnych paramentów liturgicznych z kościoła na cmentarz i z powrotem oraz w przygotowaniu nagłośnienia do Mszy św. na cmentarzu.

8. Zapraszam wszystkich ministrantów i lektorów w najbliższą sobotę do kościoła na godz. 10:00 na próbę asysty do uroczystości Wszystkich Świętych.

9. W związku ze zbliżającą się zmianą czasu z letniego na zimowy, w najbliższą niedzielę przestawimy zegarki o godzinę do tyłu, tj. z godz. 3:00 na 2:00 rano.

10. Bóg zapłać Parafianom ul. Wieluńska za ofiarę na kościół w wysokości 260 zł. Są to środki, które pozostały po organizacji tegorocznych Dożynek.

11. Na lekturę duchową zachęcam do nabycia tygodnik „Niedziela”.

12. Solenizantom i Jubilatom bieżącego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia błogosławieństwa Bożego i obfitości łask.