18/12/2022 12:00

18.12.2022r. - IV NIEDZIELA ADWENTU

1. Dziś przeżywamy IV Niedzielę Adwentu. Powoli dobiega końca liturgiczny okres oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Ufam, że większość z Was drodzy Parafianie skorzystała już z czasu łaski i dzięki sakramentowi pojednania przygotowała serce na spotkanie z nadchodzącym Panem. Zewnętrzne oznaki przygotowań, takie jak czystość naszych domów i mieszkań, przygotowania do wieczerzy wigilijnej, są bardzo ważne, lecz jeszcze ważniejsza jest dla chrześcijanina troska o duchowe przygotowanie, aby Pan Jezus mógł się spotkać z nami w czystości naszych serc i pokoju wokół nas.

2. W obecnym tygodniu - od wtorku do piątku włącznie - od godz. 16:30 do 17:00 będzie okazja do skorzystania z przedświątecznej spowiedzi św. dla tych, którzy jeszcze do tej pory tego nie uczynili.

3. Roraty o godz. 17:00 celebrowane będą do piątku włącznie. Dzieci, by mogły otrzymać nagrody za uczestnictwo w roratach, przynoszą do zakrystii podpisane roratnie książeczki z naklejkami w piątek lub najbliższą niedzielę.

4. W sobotę przeżywać będziemy Wigilię Narodzenia Pańskiego. Ostatnia Msza św. roratnia o godz. 7:00. Zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy w naszych rodzinnych domach. Niech to będzie okazja - być może jedyna w roku - do zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś z bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Tradycyjnie zachowajmy wstrzemięźliwość od potraw mięsnych i alkoholu. Modlitwą obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.

5. Msze św. z  uroczystości Narodzenia Pańskiego celebrowane będą w następującym porządku: O północy z soboty na niedzielę Pasterka w intencji Parafian oraz w niedzielę, tj. w pierwszy dzień świąt o godz. 9:00 i 10:30.
Taca z Pasterki przeznaczona jest na Fundusz Obrony Życia, a z uroczystości Bożego Narodzenia na pokrycie kosztów ogrzewania naszego kościoła w zimie.

6. W drugi dzień świąt przeżywać będziemy święto św. Szczepana – pierwszego męczennika. Msze św. celebrowane będą o godz. 9:00, 10:30 i 12:00.
Tradycyjnie taca z drugiego dnia świąt przeznaczona jest na utrzymanie uczelni katolickich.

7. Program dotyczący wizyty duszpasterskiej - tzw. „kolędy” podam za tydzień.

8. W ubiegłym tygodniu ogłosiłem, iż w kasie parafialnej pozostaje 21.130 zł., - tj. kwota przeznaczona na spłatę kostki położonej na placu kościelnym. Otóż pragnę sprostować, iż do kasy parafialnej wspomniane pieniądze od sponsorów w wysokości 17.000 zł nie trafiły, gdyż sami sponsorzy nie przekazali mi tej kwoty, lecz spłacili w pewnej części producenta kostki. Tak więc w kasie parafialnej do minionego tygodnia pozostawało 4.130 zł. - tj. kwota przeznaczona na dalszą spłatę kostki.
Bardzo serdecznie dziękuję za ofiarę na kostkę złożoną w minionym tygodniu:

400 zł.: * JĘDRYSIAK  Klaudia i Kamil
oraz NOWAK  Katarzyna i Karol

W sumie na powyższą inwestycję złożono 80.900 zł. Dodając ofiarowaną w minionym tygodniu kwotę 400 zł. do pozostającej w kasie puli 4.130 zł., otrzymujemy saldo w wysokości 4.530 zł.

Z tej puli pieniędzy musiałem zapłacić 1.250 zł. za dokupienie wełny mineralnej, której zabrakło do wyłożenia całego stropu naszej świątyni, gdyż pieniądze z tacy (również z gospodarczej) są wydawane na bieżące potrzeby parafii. Tak więc na obecną chwilę - na dalszą spłatę kostki - w kasie parafialnej pozostaje 2.880 zł.

9. W tym miejscu pragnę podziękować firmie GAL-DACH ze Szczytów za to, że w minionym tygodniu, panowie z tej firmy nieodpłatnie ocieplili wełną mineralną strop naszej świątyni.

10. Na ręce pana Burmistrza Rafała Draba składam serdeczne podziękowanie wszystkim zaangażowanym osobom za odśnieżanie placu kościelnego i plebanijnego.

11. Również składam serdeczne Bóg zapłać panu Dawidowi Poziemskiemu za odśnieżanie placu kościelnego i plebanijnego wraz z chodnikiem przy posesji plebanii.

12. Tych, którzy jeszcze nie nabyli poświęconego opłatka na stół wigilijny,  zachęcam by jak najszybciej to uczynili, ponieważ już się kończą. Ofiara za opłatki przeznaczona jest - jak co roku - na zapłacenie rachunków za energię elektryczną, którą ogrzewamy kościół w zimie. Za wszystkie ofiary składam gorące Bóg zapłać.

13. Na lekturę duchową zachęcam do nabycia tygodnik „Niedziela”.

14. Wszystkim Solenizantom i Jubilatom bieżącego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia błogosławieństwa Bożego i obfitości łask.