22/01/2023 20:27

22.01.2023r. - III NIEDZIELA ZWYKŁA

1.
Dziś trzecia niedziela zwykła w roku kościelnym. Z inicjatywy papieża Franciszka od 2019 roku obchodzona jest ona jako Niedziela Słowa Bożego. To szczególne zaproszenie dla nas, aby odkrywać tajemnicę Boga przez lekturę Pisma Świętego. Papież przypomina, że „Jezus Chrystus puka do naszych drzwi przez Pismo Święte; jeśli słuchamy i otwieramy drzwi umysłu i serca, wchodzi On w nasze życie i z nami zostaje” (List apostolski Ojca Świętego Franciszka „Aperuit illis”, nr 8). Niech przez lekturę tekstów natchnionych będzie to dla nas szczególny czas odkrywania Boga i umacniania wiary.

2. W obecnym tygodniu patronują nam:
• We wtorek, 24 stycznia – Św. Franciszek Salezy (1567-1622), biskup i doktor Kościoła, patron dziennikarzy;
• W czwartek, 26 stycznia – Święci Biskupi Tymoteusz i Tytus (I w.), bliscy współpracownicy Świętego Pawła Apostoła;
• W sobotę, 28 stycznia – Św. Tomasz z Akwinu (1225-1274), prezbiter i doktor Kościoła, filozof i teolog chrześcijański.

3. W środę, 25-go stycznia kończy się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Tego dnia  w kalendarzu liturgicznym obchodzić będziemy święto Nawrócenia św. Pawła, Apostoła. Gorliwy faryzeusz i prześladowca pierwszego Kościoła - po tym, jak ukazał mu się zmartwychwstały Chrystus - został Jego uczniem i poświęcił resztę życia szerzeniu Ewangelii. W ten sposób stał się apostołem narodów.

4. W czwartek, 26-go stycznia, w Kościele katolickim w Polsce obchodzony będzie XXIII Dzień Islamu. To dzień wspólnej modlitwy i szukania tego, co łączy chrześcijan i muzułmanów.

5. W piątek, 27-go stycznia, obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ogarnijmy w tym dniu modlitewną pamięcią wszystkich członków narodu żydowskiego, którzy zginęli w wyniku hitlerowskich zbrodni, a także tych, którzy niosąc im pomoc, zostali zamordowani.

6. W przyszłą niedzielę, tj. 29-go stycznia, będziemy obchodzili Światowy Dzień Pomocy Chorym na Trąd.

7. Po przyszłej niedzieli, tj. w czwartek 02-go lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego - na rozpoczęcie Mszy Św. o godz. 17:00 - zostaną poświęcone świece, których blask wskazuje na Pana Jezusa, Światłość na oświecenie pogan.

Dzieci, które przygotowują się do przyjęcia pierwszej Komunii św., otrzymają przed Mszą św. świece komunijne, które również na tej Mszy św. zostaną poświęcone. Po Mszy św. odbędzie się krótkie spotkanie z rodzicami dzieci, które mają przystąpić do pierwszej Komunii św.

8. Serdeczne Bóg zapłać zainteresowanym osobom za odśnieżanie frontonu i obejścia naszego kościoła.

9. Na lekturę duchową zachęcam do nabycia tygodnik „Niedziela”.

10. Solenizantom i Jubilatom bieżącego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia błogosławieństwa Bożego i obfitości łask.