05/03/2023 12:00

05.03.2023r. - II Niedziela Wielkiego Postu

1. Przeżywamy dziś drugą niedzielę Wielkiego Postu zwaną niedzielą „Ad Gentes”. Jest ona Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z misjonarzami. Tradycyjnie po każdej Mszy św. zbierane są do puszki ofiary na wsparcie polskich misjonarzy. Zachęcam również do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej w intencji wszystkich pracujących na misjach.

2. Gorąco zachęcam parafian do uczestnictwa w Gorzkich Żalach, nabożeństwach z wystawionym Najświętszym Sakramentem, które celebrowane są w każdą niedzielę Wielkiego Postu na zakończenie Sumy.

3. Serdecznie zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych w piątek na godz. 17:15 na nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

4. W środę 08-go marca przypada Dzień Kobiet. Wszystkim paniom życzę obfitości Bożego błogosławieństwa, doświadczenia w codzienności miłości i szacunku oraz opieki Matki Najświętszej.

5. W najbliższą niedzielę, w przeddzień liturgicznego uroczystości św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, rozpoczyna się III Tydzień Modlitw o Ochronę Życia pod hasłem: „Troska o życie od poczęcia - wychowaniem do pokoju”.
Inicjatorem wydarzenia jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Temu duchowemu przedsięwzięciu błogosławi nasz Pasterz arcybiskup Wacław DEPO, metropolita częstochowski.
Udział w nim polega na tym, że każdego dnia od 19-25 marca odczytuje się podczas Mszy św. przygotowany na dany dzień właściwy tekst z encykliki papieża Franciszka, odmawia się Litanię do Świętej Rodziny oraz modlitwę ułożoną przez św. Jana Pawła II.
Przez ten tydzień pragniemy objąć modlitwą wszystkie dzieci nienarodzone, ich rodziców, a szczególnie tych, którzy otrzymali trudną do przyjęcia diagnozę prenatalną. Również będziemy się modlić za młodzież, by była wierna chrześcijańskim wartościom, za pielęgniarki, położne, lekarzy i farmaceutów, a także za polityków i dziennikarzy. Będziemy się też modlić o troskę społeczną, przejawiającą się w zwiększeniu wsparcia finansowego dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością.

6. Trwa okres Wielkiego Postu. Zachęcam was drodzy parafianie do podejmowania praktyk pokutnych takich jak modlitwa, post czy jałmużna. Jedną z form jałmużny wielkopostnej jest m.in. zakup tzw. paschalików wielkanocnych, które do nabycia są w zakrystii w cenie 12 zł. za sztukę. Ofiary z ich sprzedaży przeznaczone są dla osób biednych. Wykorzystamy je w Wielką Sobotę podczas liturgii Wigilii Paschalnej, a potem przy wielkanocnym śniadaniu. Możemy je również zanieść w święta na groby naszych bliskich zmarłych.

7. Bardzo serdecznie zapraszam całą rodzinę parafialną do wzięcia udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV, AGD np. pralki, telewizory, komputery, baterie itp.). Zbiórka będzie miała miejsce - podobnie jak w ubiegłym roku - na placu remizy strażackiej od jutra do czwartku 09-go lutego włącznie do godz. 11:00. Wyznaczona godzina jest godziną zakończenia zbiórki i odbioru zebranego sprzętu.
Przychody z akcji przeznaczone są na wsparcie polskich misjonarzy, którzy prowadzą swoje misje w najbiedniejszych krajach świata: Zambii, Kamerunie, Kenii, oraz naszym rodakom, którzy pozostali na Wschodzie: Ukrainie, Białorusi i Kazachstanie. Szczegóły znajdują się na ulotkach umieszczonych na stoliku pod chórem.

8. Zapraszam wszystkich lektorów i ministrantów w najbliższą sobotę do kościoła na godz. 10:00 na pierwszą próbę asysty do uroczystości Wielkiego Tygodnia. Obecność całej Liturgicznej Służby Ołtarza jest obowiązkowa.

9. Na lekturę duchową zachęcam do nabycia tygodnik „Niedziela”.

10. Solenizantom i Jubilatom bieżącego tygodnia składam najserdeczniejsze  życzenia błogosławieństwa Bożego i obfitości łask.