26/03/2023 12:00

26.03.2023r. - V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. Dziś, w piątą niedzielę Wielkiego Postu rozpoczynamy część tego okresu liturgicznego, która ma charakter pasyjny. Módlmy się, abyśmy gorliwie naśladowali miłość Chrystusa, który oddał własne życie za zbawienie świata.

2. Dziś rozpoczynamy święty czas Rekolekcji Wielkopostnych.  Do udziału w rekolekcjach zapraszam wszystkich parafian i gości, dzieci, młodzież uczącą się i pracującą.  Nauki rekolekcyjne głosi Ks. dr Paweł Kostrrzewski – Dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej, Redaktor Wiadomości Archidiecezji Częstochowskiej. We wtorek zakończenie rekolekcji. Wyrazem naszej wdzięczności niech będzie złożona ofiara na tacę tego dnia dla Ojca Rekolekcjonisty. Oto szczegółowy program rekolekcji, który ujęty jest również w ogłoszeniach parafialnych i wywieszony w gablocie przed kościołem, a także zamieszczony na parafialnej stronie internetowej w zakładce Aktualności:

Niedziela 26 marca 2023r.
9:00 - Msza św. z nauką rekolekcyjną
10:30 - Msza św. z nauką rekolekcyjną dla dzieci
12:00 - Msza św. z nauką rekolekcyjną i Gorzkie Żale

Poniedziałek 27 marca 2023r. (dzień spowiedzi)
8:00 - Spowiedź św. i nauka rekolekcyjna dla uczniów SP
9:30 - Spowiedź św. dla dorosłych
10:00 - Msza św. z nauką rekolekcyjną
11:30 - Posługa sakramentalna chorym i starszym osobom
17:30 - Spowiedź św. dla młodzieży i dorosłych
18:00 - Msza św. z nauką rekolekcyjną

Wtorek 28 marca 2023r.
8:00 - Nauka rekolekcyjna dla uczniów SP
10:00 - Msza św. z nauką rekolekcyjną
18:00 - Msza św. z nauką na zakończenie rekolekcji

3. Dziś przypada ogólnopolski Dzień Modlitw za Więźniów.

4. W najbliższy czwartek zapraszam wszystkich lektorów i ministrantów do kościoła na godz. 16:30 na próbę asysty do uroczystości Wielkiego Tygodnia.

5. W piątki Wielkiego Postu rozważamy mękę Pana Jezusa w czasie nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godz. 17:15. W każdą niedzielę Wielkiego Postu zaraz po sumie rozważamy Gorzkie Żale. Zachęcam do praktykowania tych nabożeństw.

6. W obecnym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca.

• Msza św. wotywna o Nieokalanym Sercu Maryi celebrowana będzie o godz. 18:00, a na jej zakończenie nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo z racji I soboty miesiąca.
• Wyjątkowo tego dnia nie udam się do starszych i chorych z posługą sakramentalną, gdyż uczynimy to z Ojcem rekolekcjonistą w najbliższy poniedziałek od godz. 11:30.

7. Przyszła niedziela, tj. 02-go kwietnia będzie już Niedzielą Palmową – Niedzielą Męki Pańskiej. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwią nam głębokie przeżycie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Poświęcenie palm nastąpi na każdej Mszy św.

8. Bardzo proszę o odnowienie i przystrojenie krzyży znajdujących się przy drogach naszej Parafii.

9. W przyszłą Niedzielę przypada 18. rocznica śmieci Św. Jana Pawła II. Módlmy się za Jego wstawiennictwem o miłosierdzie dla nas i całego świata.

10. W imieniu Ks. Arcybiskupa Wacława Depo serdecznie proszę was drodzy Parafianie, abyście w dniu 02-go kwietnia br., wywiesili papieską flagę, wystawili w oknach wizerunek św. Jana Pawła II, a o godz. 21.37 zapalili świece i odmówili akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

11.  W przyszłą niedzielę przypada taca gospodarcza. W miesiącu marcu taca ta wyniosła 1.042,00 zł. Za złożone ofiary raz jeszcze składam gorące Bóg zapłać.

12. Bardzo proszę rodziców tegorocznych dzieci komunijnych o wykonanie w świątyni Grobu Pańskiego i Ołtarza Przechowania tzw. Ciemnicy na uroczystości Triduum Paschalnego Wielkiego Tygodnia.

13. Ofiary na kwiaty na święta do Grobu Pańskiego i na ołtarze możemy składać do skarbonki przy krzyżu, można też wysłać na konto parafialne, bądź ofiarować w kopercie na tacę albo złożyć osobiście w zakrystii. Za już złożone ofiary składam gorące Bóg zapłać.

14. W zakrystii są jeszcze do nabycia w cenie 12 zł. ostatnie sztuki paschalików wielkanocnych, z którymi przychodzimy na Wigilię Paschalną, tj. na liturgię Wielkiej Soboty. Możemy je również zapalić przy wielkanocnym śniadaniu a później zanieść na groby bliskich zmarłych, by posłużyły jako wkłady do zniczy.

15. Bardzo proszę o kontakt z osobą, która zamówiła intencję mszalną na Wielką Sobotę, tj. na 08 kwietnia br.

16. Na lekturę duchową zachęcam do nabycia tygodnik „Niedziela”.

17. Solenizantom i Jubilatom bieżącego tygodnia życzę błog. Bożego i obfitości łask.