02/04/2023 11:12

02.04.2023r. - NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ

1. Dzisiejsza, tzw. Niedziela Palmowa jest Niedzielą Męki Pańskiej. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu. Poświęcenie palm nastąpi na każdej Mszy św.

2. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego, które obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek; wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła - Wigilię Paschalną. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący - godnie i po chrześcijańsku.

3. Dzisiaj przypada taca gospodarcza. Za złożone ofiary składam gorące Bóg zapłać.

4. W imieniu Ks. Arcybiskupa Wacława Depo serdecznie proszę was drodzy Parafianie, abyście dzisiaj wywiesili papieską flagę, wystawili w oknach wizerunek św. Jana Pawła II, a o godz. 21.37 zapalili świece i odmówili Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

5. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej prosi, aby w Wielką Sobotę podczas poświęcenia pokarmów wierni przynieśli suche i z długim terminem produkty spożywcze, które nasze parafialne Koło Caritas skompletuje na paczki żywnościowe dla Rodzin Ukraińskich.

6. W Wielki Czwartek we wszystkich kościołach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ołtarza Przechowania (tzw. Ciemnicy).

7. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku. Natomiast post ilościowy obowiązuje każdego (poza małymi wyjątkami np. poważna choroba) od 18 do rozpoczęcia 60 roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji Krzyża można uzyskać odpust zupełny.

8. Wielka Sobota to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Wielka Sobota jest dniem indywidualnej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy na stół wielkanocny.

9. Program na TRIDUUM PASCHALNE I WIELKANOC:

WIELKI  CZWARTEK
Liturgia Mszy Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00, a po niej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Przechowania (tzw. Ciemnicy).
Po Mszy św. będzie ostatnia możliwość przed świętami do skorzystania z sakramentu spowiedzi św.
Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 21:00.

WIELKI  PIĄTEK (Obowiązuje post ścisły).
Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Ołtarzu Przechowania (Ciemnicy) od godz. 9:00 do godz. 18:00.
Droga krzyżowa o godz. 15:00.
Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18:00.
Ofiarę na tacę będziemy składać podczas adoracji Krzyża. Taca przeznaczona jest na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej.
Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim do godz. 21:00.

WIELKA  SOBOTA
Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim od godz. 9:00 do godz. 12:00 (przerwa na sprzątanie świątyni) i od godz. 15:00 do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej, tj. do godz. 19:00 oraz po liturgii do godz. 21:00.
Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny wraz ze składką na tacę w godz.: 10:00, 10:30, 11:00 i 11:30.
Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 19:00. Na wieczorną liturgię przynosimy świece (tzw. paschaliki) - potrzebne na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
Rezurekcja z procesją z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła o godz. 7:00. Kolejne Msze św. o godz. 10:30 i 12:00.

PONIEDZIAŁEK  WIELKANOCNY:
Msze św. o godz. 9:00, 10:30 i 12:00.

10. Serdecznie zapraszam Druhny i Druhów z OSP Szczyty do trzymana straży przy Grobie Pańskim na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku, w Wielką Sobotę, a także do uczestniczenia w asyście wraz z Pocztem Sztandarowym podczas Rezurekcji w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

11. Bóg zapłać za wszystkie ofiary na kwiaty do Grobu Bożego. I te złożone do skarbonki przy krzyżu, i te wpłacone na konto parafialne oraz od anonimowych darczyńców, którzy ofiarowali na ten cel 1.000 zł, 200 zł, 50 zł i 20 zł.

12. Na lekturę duchową zachęcam do nabycia tygodnik „Niedziela”, a w nim…

13. Solenizantom i Jubilatom bieżącego tygodnia życzę błogosł. Bożego i obfitości łask.