Sprawozdanie ks. Proboszcza

Sprawozdanie ks. Proboszcza na zakończenie posługi duszpasterskiej w parafii p.w. Wszystkich Świętych w Szczytach.

13 czerwca 2012 roku zostałem powołany przez Ks. Arcybiskupa Wacława Depo na urząd proboszcza do parafii pw. Wszystkich Świętych w Szczytach, a 9 września 2012 roku w czasie odpustu parafialnego odbyła się instalacja ( czyli urzędowe objęcie parafii ) i wyznanie wiary przed zgromadzonym Ludem Bożym w obecności Ks. Dziekana Jana Skibińskiego. Od samego początku wyznaczaliśmy sobie obszary pracy duszpastersko – materialnej. I tak dokonaliśmy wielkich rzeczy, chociaż na pierwszy rzut oka niemożliwych do wykonania w tak niewielkiej liczebnie wspólnocie.

Najważniejsze dokonania gospodarcze, które wykonaliśmy wspólnie w tym okresie to:  z chwilą przyjścia do parafii zastałem w budowie kaplicę przedpogrzebową  i z miejsca podjąłem kontynuację tego dzieła.

- Na przełomie lipca/listopada 2012 roku – został przeprowadzony generalny remont domu parafialnego (plebanii) z adaptacją pomieszczenia w dolnej jej części na urządzenie kancelarii parafialnej.
- 23 listopada 2014 roku w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata Ks. Bp Antoni Długosz dokonał uroczystego poświęcenia Kaplicy Przedpogrzebowej i tym samym oddał ją do sprawowania kultu Bożego.
- W 2015 roku założyliśmy nowe nagłośnienie w kościele.
- W 2016 roku: elewacja zewnętrzna fundamentów kościoła z położeniem izolacji, założenie okien aluminiowych z szybą ornamentową, elewacja wewnątrz kościoła  i położenie nowej polichromii, założenie nowego ogrzewania kościoła, wybudowanie ołtarza stałego z zadaszeniem na parafialnym cmentarzu.
- W 2017 roku – zrobienie nowej wieży na kościele i krzyży w liczbie trzech  oraz od gromienie kościoła.
- Na przełomie roku 2018/2019 – dokonaliśmy całkowitego odnowienia i renowacji Głównego Ołtarza.Z
- Październik 2020 rok – zrobienie głównego wejścia do kościoła.

Parafia p.w. Wszystkich Świętych przekazywana mojemu następcy nie posiada żadnych długów. Wszystkie inwestycje zostały wypłacone. Podatki wynikające ze statutu parafii: ZUS, Urząd Skarbowy, Kuria Metropolitalna zostały uregulowane do dnia 31 grudnia 2020 roku. Ubezpieczenie majątku kościelnego tzn. cmentarza, kościoła, kaplicy, domu parafialnego na rok 2021 zostało opłacone.

Bez waszego wsparcia, zaangażowania, ofiarności, wiary, serca, miłości nie moglibyśmy wykonać tego, co stało się faktem na chwałę Bożą i pożytek wasz i waszych dzieci.

Dziękuję Burmistrzowi Miasta i Gminy Działoszyn Panu Rafałowi Drab za ogromną pomoc i wsparcie naszych działań. Dziękuję Firmom z Parafii i spoza jej granic. Dziękuję anonimowym ofiarodawcom, darczyńcom i fundatorom.

Dziękuję Wam wszystkim za wszystko nie pomijając nikogo. Za waszą obecność, wsparcie, modlitwę, uśmiech, życzliwość, gościnność, serdeczne przyjęcia w czasie wizyty duszpasterskiej, a nade wszystko za to, że byliście moją rodziną. Zawsze pozostaniecie obecni w moim sercu  i w  modlitwie.