09/02/2013 21:07

10.02.2013r. - V NIEDZIELA ZWYKŁA

"A oni zostawili wszystko i poszli za Nim"

DZISIAJ - mamy już ostatnią niedzielę karnawału. Od najbliższej środy zacznie się tegoroczny Wielki Post. Wielki Post nie jest okresem zabaw i dozwolonych kiedy indziej rozrywek czy radości. Wręcz przeciwnie, jest to czas pokuty i rozważania Męki Pańskiej na nabożeństwach pasyjnych.

W TYGODNIU - przypada środa popielcowa. Msze św. w tym dniu odprawimy w godzinach: 9.00 i 17.00. Na Mszach świętych, na znak uniżenia przed Bogiem przyjmiemy na nasze głowy popiół. Przyjdźmy wtedy licznie do kościoła, mimo iż jest to normalny dzień pracy, a dzieci mają ferie zimowe. W środę popielcową obowiązuje post ścisły. Nie tylko, że nie spożywamy mięsa, ale ograniczamy ilość spożywanego pokarmu: jemy raz do syta i dwa razy po trochu. Post ścisły obowiązuje wszystkich katolików od 18 do 60 roku życia. Taki sam post obowiązuje w Wielki Piątek. Zaś w każdy piątek roku, katolików od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Tradycyjne nabożeństwa wielkopostne będziemy odprawiać w następującym porządku:

DROGA KRZYŻOWA - piątki Wielkiego Postu - godz.16.30

GORZKIE ŻALE - niedziele Wielkiego Postu - godz. 15.30

Zapraszam parafian do licznego udziału w tych nabożeństwach. Dzieci za udział w Drodze Krzyżowej będą otrzymywać specjalne obrazki.

PRZYPOMINAMY - w dniu dzisiejszym, jak zapowiadałem przed tygodniem, przed kościołami całej archidiecezji zbierane są ofiary pieniężne do puszek na charytatywną działalność ruchu Betel. Dziękuję  z góry za złożone ofiary.

Jednym z tradycyjnych środków wielkopostnego uświęcenia jest umartwienie, odmowa czegoś dla wewnętrznego doskonalenia, dla wzmocnienia naszej woli. Z początkiem Postu myślimy najbardziej o postanowieniach trzeźwościowych, bowiem przypada wówczas Tydzień Modlitw o trzeźwość narodu. Jest to bardzo potrzebne, bo jak pokazuje życie, alkoholizm jest wielką plagą, która bardzo niszczy nasze życie. Zachęcam więc do podejmowania postanowień o abstynencji od alkoholu.

W ubiegłym tygodniu Firma „JORG” z Działoszyna wykonała kosztorys wewnętrznego i zewnętrznego wykończenia naszej Kaplicy Przedpogrzebowej. Otóż wykończenie wewnątrz na czysto wyniesie – 21 tys. zł., a zewnętrzna elewacja do oddania to koszt – 10 tys. zł. Natomiast wejście do Kaplicy i położenie kostki brukowej to ostatni etap, o którym poinformuję w stosownym czasie. Komitet Budowy Kaplicy prosi przeze mnie o wpłacanie pieniędzy do skarbnika Pani Aleksandry Ranoszek, szczególnie tych osób, które jeszcze nie złożyły drugiej i trzeciej raty składki.