24/10/2021 18:00

24.10.2021r. - XXX NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Bóg słyszy nasz głos, nasze wołanie nawet wtedy, gdy nam się wydaje, że nie jesteśmy w stanie przebić się przez współczesny szum, który zewsząd nas otacza. On potrafi wyłuskać nasze wołanie pełne wiary, miłości i zaufania jak wołanie Bartymeusza. Kiedy wkraczamy w mury kościoła, wchodzimy w szczególną przestrzeń, którą wydzielamy ze świata, by tu spotkać się z Bogiem, słuchać Jego słowa, doznawać uzdrowienia, które dokonuje się przez sakramentalne znaki. Trwajmy w dziękczynieniu za te wszystkie dary.

2. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień Misyjny, w którym będziemy otaczać modlitwą i wsparciem materialnym szczególnie tych, którzy głoszą Chrystusa na wszystkich kontynentach świata. Z tej racji, tak jak wspominałem tydzień temu, przeprowadzimy zbiórkę ofiar do puszki na wsparcie dzieła misyjnego Kościoła.

3. W czwartek 28-go października patronują nam święci apostołowie Szymon i Juda Tadeusz. Według tradycji głosili wiarę w Mezopotamii i Persji, gdzie ponieśli śmierć męczeńską.

4. Kończy się październik – miesiąc różańca. Warto zadać sobie pytania: Czy choć raz w tym miesiącu modliłem się różańcem w intencjach swoich bliskich? Czy udało mi się zebrać rodzinę i zaprosić ją do wspólnej modlitwy? Serdecznie zapraszam tych spośród parafian, którzy jeszcze nie wzięli udziału w nabożeństwie różańcowym.

5. Zbliżają się dni szczególnej modlitwy w intencji wiernych zmarłych. Kościół nieustannie powierza w modlitwie zmarłych, gdyż droga do wiekuistego odpoczynku jest, dzięki Miłosierdziu Boga, zawsze otwarta. Św. Jan Paweł II w rozważaniu na „Anioł Pański” w listopadzie 2003 roku powiedział: „Modlitwa za zmarłych jest ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli w łasce i w przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia, by dostąpić radości nieba”.

Już w czasach machabejskich, czyli w II wieku przed Chrystusem wierzono, że modlitwa za zmarłych jest ważnym elementem, który ma wyprosić ich zmartwychwstanie. Szczególnie ważna jest ona, gdy nie ma pewności co do zbawienia danej osoby zmarłej (pewność mamy wtedy, gdy osoba zmarła jest beatyfikowana lub kanonizowana).

Również naszą troskę o bliskich zmarłych wyrazić możemy nie tylko poprzez uprzątnięcie grobów, zakup zniczy czy kwiatów, ale przede wszystkim modlitwą na różańcu z wypominkami przez całą oktawę uroczystości Wszystkich Świętych. Wypominki wypełniamy na kartkach, które są umieszczone na stoliku pod chórem. Wypominki na każdy okres – czy to roczne, oktawalne czy jednorazowe – piszemy na osobnej kartce.

6. W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych i następującym po niej dniem wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanym inaczej Dniem Zadusznym, przypominam o obowiązku uporządkowania i przyozdobienia grobów bliskich zmarłych. Proszę także o zainteresowanie się grobami duszpasterzy.

7. Bardzo serdecznie proszę czcigodnych Druhów Strażaków, by w dniu uroczystości Wszystkich Świętych, po pierwszej Mszy św. pomóc w transporcie niezbędnych paramentów liturgicznych z kościoła na cmentarz oraz w przygotowaniu nagłośnienia do Mszy św. na cmentarzu.

8. W uroczystość Wszystkich Świętych w naszym kościele będzie sprawowana jedna Msza św. o godz. 9:00. Druga Msza św. będzie celebrowana na cmentarzu o godz. 11:00, a po niej w uroczystej procesji z modlitwą różańcową i wypominkami przejdziemy między grobami naszych zmarłych.

Na cmentarzu, jak co roku, będą również zbierane ofiary na utrzymanie naszego

9. Za tydzień w niedzielę przeżywać będziemy Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła Własnego. Dla nas będzie to 21 rocznica, jak nasza świątynia została uroczyście poświęcona, czyli konsekrowana.

10. Bóg zapłać nowożeńcom za przepiękną dekorację kwiatową w naszej świątyni.

11. Bóg zapłać również niewidzialnym dłoniom za ofiarowanie do świątyni sześciu doniczek z pięknymi kwiatami.

12. Zachęcam do nabycia naszego archidiecezjalnego tygodnika „Niedziela”.

13. Solenizantom i Jubilatom bieżącego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia błogosławieństwa Bożego i obfitości łask.