12/12/2021 12:00

12.12.2021r. - III NIEDZIELA ADWENTU

1. Przeżywamy dziś III Niedzielę Adwentu, która zwana jest Niedzielą Radości – „Gaudete”. Źródłem radości jest Pan obecny wśród nas, a także zbliżające się święta Narodzenia Pańskiego.

2. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy również Dni Kwartalne modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. W natłoku wielu ważnych spraw niech nie umknie naszej uwadze fakt, że pragniemy razem, rodzinnie wyjść na spotkanie przychodzącego Pana. Rodzina bowiem dla każdego z nas jest przestrzenią wzrastania w świętości na co dzień. W tych dniach w sposób szczególny pamiętajmy o rodzinach naszej parafii, a zwłaszcza o tych, które przeżywają różnego rodzaju kryzysy. Niech nasza modlitwa będzie dla nich umocnieniem.

3. Jutro wspominamy 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w naszej Ojczyźnie . To nasza najnowsza historia, o której nie możemy zapomnieć. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich ofiarach stanu wojennego.

Ksiądz Prymas zachęca nas do włączenia się w inicjatywę Instytutu Pamięci Narodowej, dotyczącej uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego w Polsce, pod hasłem: „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Akcja ta polega na postawieniu w oknie swoich domów/mieszkań zapalonych świec dnia 13-go grudnia br. o godz. 19:30, co byłoby bezpośrednim nawiązaniem do historycznych gestów św. Jana Pawła II oraz Ronalda Regana, Prezydenta Stanów Zjednoczonych, którzy pamiętnego 13-go grudnia 1981 r. w ten właśnie sposób - w Pałacu Apostolskim oraz w Białym Domu - wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władz komunistycznych w Polsce.

4. W obecnym tygodniu w kalendarzu liturgicznym wspominamy:
- w poniedziałek – św. Łucję, dziewicę i męczennicę
- we wtorek – św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła.

5. Bardzo serdecznie zapraszam wszystkie dzieci z naszej parafii i młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania na Msze św. roratnie z naukami dla najmłodszych w poniedziałki, środy i piątki na godz. 17:00. Za wysoką frekwencję na Roratach przewidziane są nagrody.

6. Od piątku, 17-go grudnia rozpoczyna się druga część adwentu przeznaczona na bezpośrednie przygotowanie Kościoła do świętowania Narodzenia Pańskiego.

7. Również w piątek, 17-go grudnia przypadnie 85 rocznica urodzin papieża Franciszka. Polecajmy opiece Opatrzności Bożej Ojca Świętego i Jego posługę Kościołowi oraz prośmy Ducha Świętego o towarzyszenie Jego pontyfikatowi.

8. Wszystkich, którzy jeszcze nie nabyli poświęconego opłatka na stół wigilijny,  zachęcam by to jak najszybciej uczynili, ponieważ już się kończą. Jest ich tylko tyle ile na stoliku pod chórem. Za opłatek wigilijny składamy dobrowolną ofiarę, która przeznaczona jest - jak co roku - na zapłacenie rachunków za energię elektryczną, którą ogrzewamy nasz kościół.

9. Za tydzień w III niedzielę miesiąca, tj. 19-go stycznia, po Mszy św. o godz. 10:30 odbędzie się formacyjne spotkanie dla młodzieży klas VII i VIII przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania w naszej parafii. Kandydaci do bierzmowania obowiązkowo uczestniczą we Mszy Św. o godz. 10:30 lub o godz. 12:00.

10. W imieniu Zespołu pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie oraz wszystkich będących w potrzebie katolików w krajach Europy Wschodniej i Azji bardzo serdecznie dziękuję za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę do puszki na kwotę 265,50 zł.

11. Z powodu mrozów od dzisiejszej niedzieli toaleta przy kaplicy pogrzebowej jest nieczynna do odwołania.

12. Zachęcam do nabycia w cenie 8 zł. naszego archidiecezjalnego tygodnika „Niedziela”, w którym znajduje się kalendarz na 2022 rok.

13. Solenizantom i Jubilatom bieżącego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia błogosławieństwa Bożego i obfitości łask.

14. Dzisiaj rano, w 86 roku życia, odszedł do Pana pasterz naszej Archidiecezji Arcybiskup senior Stanisław Nowak. Polećmy jego duszę Miłosierdziu