21/03/2022 18:13

20.03.2022r. - III Niedziela Wielkiego Postu

1. Przeżywamy dziś trzecią niedzielę Wielkiego Postu.

2. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 10:30 odbędzie się spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania i dla rodziców.

3. Gorąco zachęcam parafian do uczestnictwa w Gorzkich Żalach, nabożeństwach z wystawionym Najświętszym Sakramentem, które celebrowane są w każdą niedzielę Wielkiego Postu na zakończenie Sumy.

4. Serdecznie zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych w piątek na godz. 17:30 na nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

5. Wczoraj 19-go marca, w liturgiczne wspomnienie św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, rozpoczął się w kościele Tydzień Modlitw o Ochronę Życia. Inicjatorem wydarzenia jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Temu duchowemu przedsięwzięciu błogosławi nasz Pasterz Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski.

Udział w nim polega na tym, że każdego dnia od 19-25 marca odczytuje się podczas Mszy św. przygotowany na dany dzień właściwy tekst z encykliki papieża Franciszka, odmawia się Litanię do Świętej Rodziny oraz modlitwę ułożoną przez św. Jana Pawła II.

Przez ten tydzień pragniemy objąć modlitwą wszystkie dzieci nienarodzone, ich rodziców, a szczególnie tych, którzy otrzymali trudną do przyjęcia diagnozę prenatalną. Również będziemy się modlić za młodzież, by była wierna chrześcijańskim wartościom, za pielęgniarki, położne, lekarzy i farmaceutów, a także za polityków i dziennikarzy.

6. W czwartek 24-go marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów przed okupacją niemiecką. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich, którzy narażając własne życie, spieszyli z pomocą potrzebującym.

7. W piątek 25-go marca przeżywać będziemy 30. rocznicę utworzenia prowincji częstochowskiej bullą: „Totus tuus Poloniae Populus” z dn. 25.03.1992r. Diecezja Częstochowska została ustanowiona  archidiecezją i stolicą metropolii.

8. W piątek 25-go marca przeżywać będziemy uroczystość Zwiastowania Pańskiego – dokładnie dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Uroczystość ta jest zarazem Dniem Świętości Życia oraz dniem rozpoczęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę. Chętnych podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą proszę o wcześniejszy kontakt, ponieważ muszę niezwłocznie zgłosić do Referatu Duszpasterstwa Rodzin, jaka ilość wydrukowanych darmowych broszur ma zostać dostarczonych do parafii, by trafiły do rąk chętnych.

9. W piątek 25-go marca, z racji przeżywanej uroczystości, można spożywać pokarmy mięsne.

10. W sobotę, 26-go marca, w liturgii przypada wspomnienie Dobrego Łotra oraz Dzień modlitwy za więźniów.

11. Przyszła, tj. IV Niedziela Wielkiego Postu zwana jest „Niedzielą Radości”.

12. Od przyszłej niedzieli przechodzimy na czas letni.

13. Bardzo serdecznie dziękuję dzieciom przygotowującym się do przyjęcia  sakramentu Pierwszej Komunii św. za wspólne prowadzenie w ubiegły piątek nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

14. Również bardzo gorąco dziękuję pewnym osobom za wymianę ziemi oraz za zakup i zasadzenie kwiatków w donicach betonowych przed kościołem.

15. Bóg zapłać za ofiary złożone do puszki w minioną niedzielę na wsparcie polskich misjonarzy. Złożono 260 zł.

16. Serdecznie zachęcam do składania ofiar na kwiaty do Grobu Pańskiego. Ofiary możemy złożyć do skarbonki przy krzyżu, można też je wysyłać na konto parafialne, złożyć w kopercie na tacę albo ofiarować osobiście w zakrystii.

17. Zachęcam do nabycia w zakrystii w cenie 10 zł. tzw. paschaliki wielkanocne. Wykorzystamy je w Wielką Sobotę na liturgii, lub przy wielkanocnym śniadaniu, a później możemy je zanieść na groby naszych bliskich zmarłych, by posłużyły jako wkłady do zniczy.

18. Do wzięcia są wystawione na stoliku za ławkami wielkopostne koperty - cegiełki Caritas, którymi możemy wesprzeć między innymi: Dom Samotnej Matki i Dziecka, oraz schroniska dla bezdomnych.

19. Zachęcam do nabycia naszego archidiecezjalnego tygodnika „Niedziela”.

20. Solenizantom i Jubilatom bieżącego tygodnia składam najserdeczniejsze  życzenia błogosławieństwa Bożego i obfitości łask.