14/08/2022 09:58

14.08.2022r. - XX NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Przeżywamy dziś XX niedzielę zwykłą w ciągu roku liturgicznego.

2. Jutro, 15-go sierpnia przeżywać będziemy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wiara w to, że Maryja po ziemskim życiu została z ciałem i duszą wzięta do nieba, istniała już w pierwotnym Kościele. Oficjalnie sformułował ją papież Pius XII dogmatem w 1950 roku. W polskiej tradycji jutrzejsza uroczystość nosi nazwę święta Matki Bożej Zielnej. Maryja jest najpiękniejszym kwiatem ludzkości. Tego dnia błogosławione są bukiety kwiatów, ziół i warzyw. W ten sposób będziemy dziękowali Bogu za pierwsze tegoroczne zbiory i owoce ziemi. Msze św. w uroczystość Wniebowzięcia NMP celebrowane będą o godz. 9:00 i 10:30.

3. Jutro przypada również 102. rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, tak zwanego Cudu nad Wisłą. Polacy odnieśli wówczas wielkie zwycięstwo w walce z wojskami bolszewickimi. Ten dzień obchodzony jest także jako Święto Wojska Polskiego.

4. W tym tygodniu patronują nam:
• W środę, 17-go sierpnia - Święty Jacek, (1200-1257), prezbiter, dominikanin, gorliwy misjonarz, wielki czciciel Matki Bożej;
• W sobotę, 20-go sierpnia – Święty Bernard, (1090-1153), opat cysterski z Clairvaux,  doktor Kościoła.

5. W środę 17-go sierpnia rozpoczynamy Nowennę przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

6. W piątek, 19-go sierpnia zapraszam na Mszę św. wotywną o Bożym Miłosierdziu wszystkich, którzy chcą powierzyć na modlitwie Jezusowi Miłosiernemu swoje intencje.

7. Taca z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na archidiecezjalne uczelnie katolickie.

8. Bardzo proszę, by ci spośród kandydatów do bierzmowania, którzy zalegają jeszcze z właściwymi dokumentami (wypełniona kartka z imieniem do bierzmowania napisanym w kolorze czerwonym; zaświadczenie świadka bierzmowania; zaświadczenie o uczęszczaniu świadka bierzmowania na lekcje religii - jeżeli do  czerwca był, lub jeszcze jest uczniem szkoły średniej) dostarczyli mi je najpóźniej w przyszłą niedzielę.

9. Zachęcam do zapisania się na X Pieszą Pielgrzymkę Dekanatu Działoszyńskiego na Jasną Górę. Dziś zamykam listę. Jeśli ktoś będzie chciał się zapisać w przyszłą niedzielę, to będzie mógł to uczynić w par. św. Marii Magdaleny w Działoszynie. Przy zapisie należy podać informacje konieczne do ubezpieczenia oraz deklarację chęci powrotu. Koszt ubezpieczenia wraz z pakietem pielgrzyma wynosi 35 zł.

10. Bardzo serdecznie dziękuję Dyrekcji Cementowni Warta w Działoszynie za ofiarowanie naszej Parafii 6. palet cementu na inwestycję związaną z położeniem kostki wokół kościoła.

11. Bardzo serdecznie dziękuję wam drodzy parafianie za ofiary na kostkę złożone w kopercie na tacę, bądź złożone w zakrystii, czy też wpłacone na konto parafialne.

W minionym tygodniu ofiarę na kostkę złożyło 18-tu ofiarodawców:
• 200 zł.: * GÓRNIK  Henryka
• 200 zł.: * POSMYK  Czesława i Józef
• 200 zł.: * MALATYŃSCY  Urszula i Jan
• 200 zł.: * POSMYK  Kazimiera i Marek
• 300 zł.: * GRAJOSZEK  Danuta i Władysław oraz GRAJOSZEK  Jarosław
• 400 zł.: * BATOR  Anna i Roman
• 400 zł.: * BŁASIAK  Anna i Antoni
• 400 zł.: * Rodz.  BOCIĄGA
• 400 zł.: * ZJAWIONY  Jerzy i ZJAWIONY  Przemysław
• 400 zł.: * JĘDRYSIAK  Patrycja i Tomasz
• 400 zł.: * CIEŚLA  Irena i Ryszard
• 400 zł.: * BATOR  Barbara, Daniela i Rafał
• 400 zł.: * BIAŁEK  Marta i Tomasz
• 400 zł.: * CYMBIK  Patrycja i Marek
• 400 zł.: * JUROWSCY  Bogumiła i Jacek
• 400 zł.: * GÓRNIK  Agnieszka i Dariusz
• 500 zł.: * RANDAK  Urszula i Marian oraz Natalia
• 600 zł.: * SZTANDERA  Marlena i Rafał

Razem ofiarowano 6.600 zł.  W sumie do dziś ofiarowano 27.650 zł.
Z tej puli pieniędzy 15.000 zł. wypłaciłem wykonawcy za robociznę, która w sumie będzie nas kosztować 48.000 zł. (Na robociznę składa się: Położenie prawie 700 m2 kostki i prawie 300 m.b. obrzeży, oraz dodatkowe prace, takie jak: odwodnienie kościoła, rozbiórka starej kostki przy kaplicy, odgromienie dzwonnicy, kucie betonu i położenie nowej palisady przy dzwonnicy).
Za dodatkowe 6 palet kostki i paletę obrzeży oraz kolanko do łączenia rur odpływowych zapłaciłem 6.650 zł. Za bednarkę służącą do odgromienia dzwonnicy i dwie lampy do podświetlenia krzyża oraz wymianę czterech spalonych halogenów oświetlających kościół zapłaciłem 1520 zł. W kasie pozostało 4.480 zł., którymi w niedługim czasie będę musiał zapłacić za rury, które posłużyły do odwodnienia całego kościoła.

12. Bardzo serdecznie pragnę podziękować panu Romanowi Batorowi za wszelką pomoc jaką okazał m.in. pracownikom wykładającym kostkę, związaną z zabezpieczeniem kabla wysokiego napięcia służącego do oświetlenia kościoła, jak również za pomoc przy zakupie bednarki służącej do odgromienia dzwonnicy oraz za wymianę przepalonych halogenów na nowe.

13. Na sobotę, na godz. 9:00 zapraszam wszystkich chętnych z odpowiednimi narzędziami do pomocy przy uprzątnięciu placu kościelnego przed wizytacją biskupią i dożynkami. Szczególnie zapraszam kandydatów do bierzmowania wraz z rodzicami i OSP Szczyty.

14. Na lekturę duchową zachęcam do nabycia katolicki tygodnik „Niedziela”.

15. Solenizantom i Jubilatom bieżącego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia błogosławieństwa Bożego i obfitości łask, a korzystającym z wakacyjnych urlopów, bezpiecznego wypoczynku oraz umocnienia sił fizycznych i duchowych.