01/01/2023 16:56

01.01.2023r. - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

1. Wczoraj rano w 96. roku życia odszedł do wieczności emerytowany biskup Rzymu Papież Benedykt XVI. Ceremonia pogrzebowa Papieża seniora odbędzie się w najbliższy czwartek, tj. 5 stycznia o godz. 9:30.

2. W pierwszy dzień Nowego Roku Pańskiego 2023 Kościół celebruje liturgiczną uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Dziś stajemy obok Maryi, prosząc Trójjedynego Boga o błogosławieństwo dla naszych rodzin, ojczyzny i całego świata.

3. Dzisiejsza uroczystość z inicjatywy papieża Świętego Pawła VI (list z 1967 r.) jest obchodzona również jako Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Okrucieństwo wojny ciągle mamy przed oczami. Dlatego módlmy się o pokój, bo świat i ludzkość ciągle potrzebują pokoju.

4. Dziś przypada taca gospodarcza. Za złożone ofiary składam gorące Bóg zapłać.

5. W obecnym tygodniu w liturgii Kościoła wspominać będziemy:
• W poniedziałek, 2-go stycznia – świętych Bazylego Wielkiego (329-379) i Grzegorza z Najzanzu (330-390), biskupów żyjących w IV wieku i doktorów Kościoła.
• We wtorek, 3-go stycznia, tradycyjnie wspominać będziemy Najświętsze Imię Jezus.

6. W obecnym tygodniu przypadają: Pierwszy czwartek miesiąca – dzień szczególnego dziękczynienia za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz modlitwy o nowe powołania do służby w Kościele także z naszej wspólnoty parafialnej; pierwszy piątek miesiąca – dzień Komunii Świętej wynagradzającej Bożemu Sercu za wszystkie grzechy nasze i świata oraz pierwsza sobota miesiąca – dzień naszego oddania Niepokalanemu Sercu Bożej Matki.

7. W piątek, 6-go stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli, która przypomina, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków.

Msze Święte w porządku niedzielnym, czyli o godz: 9:00, 10:30 i 12:00. Tego dnia okazja do spowiedzi dla dzieci, które odprawiają pierwsze piątki miesiąca - przed każdą Mszą św. Również tego dnia na każdej Mszy św. pobłogosławię kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domostw kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara: C + M + B, dodając cyfry Roku Pańskiego – co tłumaczymy również jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mantionem benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów posiada rangę świadectwa wiary wobec naszych braci i sióstr, którzy od nas tego świadectwa oczekują.

8. W uroczystość Objawienia Pańskiego rokrocznie obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Ofiary składane na tacę zostaną przeznaczone na cele misyjne.

9. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego.

10. Program kolędy na bieżący tydzień jest następujący:
• Poniedziałek, 02 I – od g. 15:00 – Szczyty Las od końca do nr 1 i ul. Wieluńska106.
• Wtorek, 03 I – od g. 15:00 – ul. Leśna, Brzozowa, Spacerowa i Błaszkowizna.
• Środa, 04 I – od g. 15:00 – ul. Nowowiejska od nr 1 do końca.
• Czwartek, 05 I – od g. 9:00 – ul. Szkolna od nr 1 do nr 33D.
• Sobota, 07 I – od g. 9:00 –  ul. Szkolna od nr 4 do nr 16 oraz od nr 43 do nr 35.

Jeśli ktoś z parafian ma życzenie poczęstować mnie obiadem podczas kolędy, to bardzo proszę, aby mnie o tym przynajmniej dzień wcześniej poinformować.

11. Bardzo serdecznie dziękuję za ofiarę na kostkę złożoną w minionym tygodniu:
• 1.000 zł.: * DRAB  Rafał z rodz.
• 400 zł.: * WOLNY  Katarzyna i Rafał
• 400 zł.: * NAJGEBAUR  Marianna
• 400 zł.: * KONIECZNY  Daria i Czesław
• 400 zł.: * GRZELAK  Jolanta z rodz.
• 400 zł.: * anonimowa rodzina.
• 200 zł.: * PATYK  Małgorzata z rodz.
• 200 zł.: * WARZYCHA  Dorota i Grzegorz

W sumie na powyższą inwestycję złożono 85.200 zł. Dodając ofiarowaną w minionym tygodniu kwotę 3.400 zł. do pozostającej w kasie puli 3.780 zł., otrzymujemy saldo w wysokości 7.180 zł. – są to środki przeznaczone na dalszą spłatę kostki.

12.  Bóg zapłać panu Burmistrzowi Rafałowi Drabowi i pracownikom Wydziału Usług Komunalnych i Remontowo-Budowlanych za uporządkowanie placu kościelnego z liści oraz za przycinkę drzew wokół kościoła.

13. Bóg zapłać paniom, które w minionym tygodniu uprzątnęły plac od bramy wjazdowej do głównego wejścia do kościoła.

14. Bóg zapłać Wam drodzy parafianie za hojny dar, który od Was otrzymałem w minionym tygodniu z racji urodzin.

15. Na lekturę duchową zachęcam do nabycia tygodnik „Niedziela”.

16. U progu nowego roku kalendarzowego jeszcze bardziej otwórzmy się na miłość Bożą, aby mogła napełnić nasze rodziny i stać się w nas źródłem życia Bożego, z którego będą czerpać inni. Niech ten kolejny, rozpoczynający się nowy rok 2023 dla naszych rodzin, dla naszej wspólnoty parafialnej i dla naszej ojczyzny będzie czasem prawdziwie błogosławionym!

17. W minionym tygodniu z naszej rodziny parafialnej odeszli do wieczności: śp. Janina Ignasiak, l. 93 z ul. Niżankowska, śp. Zenobia Szymańczyk, l. 94 z ul. Wieluńska i  śp. Stanisław Konieczny, l. 95 z ul. Nowowjejska. Polećmy Ich dusze Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek…