19/02/2023 12:00

19.02.2023r. - VII NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Przeżywamy dziś VII niedzielę okresu zwykłego. Jednocześnie rozpoczynamy 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Szczególną modlitwą otoczmy wszystkich dotkniętych alkoholem oraz ich rodziny, które z powodu pijaństwa swoich bliskich autentycznie cierpią. Gorąco zachęcam do abstynencji od alkoholu, szczególnie w okresie zbliżającego się Wielkiego Postu.

Dzisiaj obchodzimy również Dzień Nauki Polskiej. Prośmy w modlitwie Ducha Św. w intencji naukowców, aby w swych badaniach dążyli przede wszystkim do pełni prawdy.

2. Dziś także - zgodnie z wystosowanym apelem Konferencji Episkopatu Polski - zostanie przeprowadzona w naszym kościele po każdej Mszy św. zbiórka ofiar do puszki celem wsparcia poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji.

3. 22-go lutego, Środą Popielcową, rozpoczniemy okres Wielkiego Postu. Msza św. z posypaniem głów popiołem o godz. 17:00. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje nas post ścisły tzn. jeden posiłek do syta i dwa lekkie oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

W myśl przykazań kościelnych okres Wielkiego Postu jest czasem wzmożonej pokuty i umartwienia, dlatego jako wierzący nie organizujmy hucznych zabaw i nie bierzmy udziału w takich spotkaniach. W okresie postu wiele osób rezygnuje z nałogów, inne podejmują rozmaite praktyki pokutne po to, by zapanować nad sobą i zbliżyć się do cierpiącego Jezusa. Zachęcam do takich praktyk wszystkich parafian.

4. W piątki Wielkiego Postu o godz. 17:30 (z wyjątkiem najbliższego, bo o godz. 16:30) rozważać będziemy mękę Pana Jezusa podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej. Bardzo serdecznie zapraszam na wszystkie nabożeństwa Drogi Krzyżowej dzieci i młodzież z naszej szkoły, młodzież szkół średnich oraz dorosłych.

Rodzicom, dzieci przygotowujących się do przyjęcia sakramentu I Komunii św. w naszej parafii, przypominam o obowiązkowym udziale dzieci w piątkowym nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

5. W każdą niedzielę Wielkiego Postu - na zakończenie sumy - celebrować będziemy nabożeństwo Gorzkich Żali.

Za udział w Gorzkich Żalach, a także w Drodze Krzyżowej możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy.

Oprócz udziału w nabożeństwie należy wypełnić zwykłe warunki uzyskania odpustu zupełnego tj.:
• Wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego;
• Być w stanie łaski uświęcającej (lub jeżeli to konieczne należy skorzystać z sakramentu spowiedzi św.);
• Przyjąć Komunię Świętą;
• Pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.

6. W przyszłą niedzielę, tj. 26-go lutego, na Mszy św. o godz. 10:30, dzieci przygotowujące się do przyjęcia I Komunii św., otrzymają poświęconą książeczkę do nabożeństw.

7. W imieniu Katolickiego Ruchu Dobroczynnego „Betel” naszej archidiecezji, który opiekuje się niepełnosprawnymi sierotami społecznymi oraz prowadzi działalność wśród osób niepełnosprawnych i chorych, bardzo serdecznie dziękuję za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę do puszki na łączną kwotę 298,70 zł.

8. Bóg zapłać p. SZEWCZYK  KATARZYNIE  i  TOMASZOWI  za ofiarę „na kostkę” w wysokości 400 zł.

9. Na lekturę duchową zachęcam do nabycia tygodnik „Niedziela”.

10. Solenizantom i Jubilatom bieżącego tygodnia składam najserdeczniejsze  życzenia błogosławieństwa Bożego i obfitości łask.