26/02/2023 12:00

26.02.2023r. - I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. Przeżywamy dziś pierwszą niedzielę Wielkiego Postu - czasu nawrócenia, pokuty, przemiany myślenia i życia. Uczyńmy wszystko, co możliwe, aby ten czas doprowadził nas do pogłębienia duchowej relacji z Bogiem, który wychodzi nam naprzeciw, aby nas zbawić.

2. Zgodnie z zeszłotygodniową zapowiedzią, dzisiaj na zakończenie Mszy św. o godz. 10:30, dzieci przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Świętej, otrzymają poświęconą książeczkę do nabożeństw.

3. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiane będzie w piątki Wielkiego Postu o godz. 17:30, a zaraz po nim Msza św. Natomiast Gorzkie Żale odprawiane będą w niedzielę na zakończenie Sumy o godz. 12:00.
Oba nabożeństwa związane są z możliwością zyskania odpustu zupełnego - czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy - pod zwykłymi warunkami.
Zachęcam do tych praktyk wszystkich parafian, i przypominam o obowiązkowym udziale w Drodze Krzyżowej dzieci, które przygotowują się do przyjęcia sakramentu pierwszej Komunii św.

4. Od 01 marca, tj. od środy Msze św. wieczorne celebrowane będą o godz. 18:00.

5. 01 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, którzy są nazywani także Żołnierzami Niezłomnymi.

Przez lata starano się wymazać pamięć o nich z historii naszego narodu. Ich miłość do Ojczyzny, niezłomna walka o niepodległość i suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej, ofiara życia… zasługują na naszą pamięć, a przede wszystkim na pełną miłości modlitwę.

6. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
• W pierwszy czwartek marca na Mszy św. o godz. 7:00 będziemy się modlić o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
• Spowiedź św. w pierwszy piątek miesiąca od godz. 17:00 do rozpoczęcia nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godz.: 17:30.
Wyjątkowo w tym miesiącu dzieci przyjmą Komunię św. zaraz po nabożeństwie Drogi Krzyżowej.
O godz. 18:00 Msza św. wotywna o Najświętszym Sercu Pana Jezusa i na jej zakończenie nabożeństwo z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.
• W sobotę o godz. 9:30 udam się z Najświętszym Sakramentem do chorych i starszych osób.
O godz. 18:00 Msza św. wotywna o Nieokalanym Sercu Maryi i na jej zakończenie nabożeństwo z  wystawieniem Najświętszego Sakramentu.

7. W sobotę, 04 marca patronuje nam św. Kazimierz (1458-1484) Królewicz, czciciel Niepokalanej i Najświętszego Sakramentu; główny patron Litwy.

8. Przyszła niedziela, tj. druga niedziela Wielkiego Postu, zwana jest niedzielą „Ad Gentes”. Będzie ona Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z misjonarzami. Stąd po Mszach św. będą zbierane do puszki ofiary na wsparcie polskich misjonarzy. Zachęcam również do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej w intencji wszystkich pracujących na misjach – szczególnie za naszego rodaka Ks. Dariusza Chałupczyńskiego.

9. W przyszłą niedzielę wypada taca gospodarcza. W miesiącu lutym taca ta wyniosła 1.162 zł. Za złożone ofiary raz jeszcze składam staropolskie Bóg zapłać.

10. Bóg zapłać p. LESZCZYK  KATARZYNIE  i  TOMASZOWI  za ofiarę „na kostkę” w wysokości 400 zł. Przepraszam za zeszłotygodniową pomyłkę w nazwisku.

11. W imieniu poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji, bardzo serdecznie dziękuję za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę do puszki na łączną kwotę 685,00 zł.

12. Serdecznie dziękuję wykonawcom dekoracji wielkopostnej umieszczonej w prezbiterium naszej świątyni i przy ołtarzach bocznych.

13. Serdecznie dziękuję odpowiedzialnym panom za uregulowanie drzwi wejściowych naszej świątyni. Bardzo proszę delikatnie je zamykać – tak aby nie trzaskały.

14. Na lekturę duchową zachęcam do nabycia tygodnik „Niedziela”.

15.Solenizantom i Jubilatom bieżącego tygodnia składam najserdeczniejsze  życzenia błogosławieństwa Bożego i obfitości łask.