02/03/2014 17:00

02.03.2014r. - VIII NIEDZIELA ZWYKŁA

„Nie troszczcie się zbytnio o jutro,
 bo dzień jutrzejszy sam o siebie troszczyć się będzie ” ( Mt 6,34 )

DZISIAJ – mamy już ostatnią niedzielę karnawału. Od najbliższej środy zacznie się tegoroczny Wielki Post. Wielki Post nie jest okresem zabaw i dozwolonych kiedy indziej rozrywek czy radości. Wręcz przeciwnie, jest to czas pokuty i rozważania Męki Pańskiej na nabożeństwach pasyjnych.

W dniu dzisiejszym jak zapowiadałem przed tygodniem, zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek z przeznaczeniem na pomoc dla 14 letniego Kuby Kowalczyka czekającego na przeszczep serca. Dziękuję z góry za złożone ofiary!

W TYGODNIU – przypada środa popielcowa. Msze św. w tym dniu odprawimy w godzinach: 9.00 i 17.00. Na Mszach świętych, na znak uniżenia przed Bogiem przyjmiemy na nasze głowy popiół. Przyjdźmy wtedy licznie do kościoła, mimo iż jest to normalny dzień pracy i nauki w szkole. W środę popielcową obowiązuje post ścisły. Nie tylko, że nie spożywamy mięsa, ale ograniczamy ilość spożywanego pokarmu: jemy raz do syta i dwa razy po trochu. Post ścisły obowiązuje wszystkich katolików od 18 do 60 roku życia. Taki sam post obowiązuje w Wielki Piątek. Zaś w każdy piątek roku, katolików od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Tradycyjne nabożeństwa wielkopostne będziemy odprawiać w następującym porządku:

DROGA KRZYŻOWA – piątki Wielkiego Postu - godz.16:30 – z rozważaniem dla wszystkich
GORZKIE ŻALE – niedziele Wielkiego Postu - godz. 15:30 – z kazaniem pasyjnym

Zapraszam parafian do licznego udziału w tych nabożeństwach. Dzieci za udział w Drodze Krzyżowej będą otrzymywać specjalne obrazki.

Również w  tym tygodniu przypada I – Czwartek i I – Piątek Miesiąca.

I – Czwartek - modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne
I – Piątek – modlitwy do Serca Pana Jezusa

Spowiedź św. dla praktykujących pierwsze piątki miesiąca :

Czwartek – godz. 16:00 – młodzież gimnazjalna
Piątek – godz. 16:00 – dzieci szkoły podstawowej

Do chorych z posługą sakramentalną pojadę również w piątek od godz. 9:00.

PRZYPOMINAM – Caritas Archidiecezji Częstochowskiej prosi, by we wszystkich parafiach przeprowadzić zbiórkę ofiar do puszek z przeznaczeniem na pomoc Ukrainie. Dlatego w przyszłą niedzielę po każdej Mszy św. taką zbiórkę przeprowadzimy.

Jednym z tradycyjnych środków wielkopostnego uświęcenia jest umartwienie, odmowa czegoś dla wewnętrznego doskonalenia, dla wzmocnienia naszej woli. Z początkiem Postu myślimy najbardziej o postanowieniach trzeźwościowych, bowiem przypada wówczas 47  Tydzień Modlitw o trzeźwość narodu. Jest to bardzo potrzebne, bo jak pokazuje życie, alkoholizm jest wielką plagą, która bardzo niszczy nasze życie. Zachęcam więc do podejmowania postanowień o abstynencji od alkoholu.

Zespół Szkolno – Przedszkolny Publiczne Przedszkole w Szczytach ogłasza zapisy dzieci na rok szkolny 2014/2015. Kartę zgłoszenia dziecka można pobrać w przedszkolu u wychowawcy grupy. Wypełnione karty należy składać do 31 marca 2014 roku.

Otrzymaliśmy  nr 9 naszego katolickiego Tygodnika „Niedziela” z kalendarzem w prezencie.  Można go nabyć u ministrantów wychodząc z kościoła lub w zakrystii.

Wszystkim solenizantom tego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, błogosławieństwa Bożego i wszelkiej pomyślności. Na pracę całego tygodnia, obecnym   i całej parafii Szczęść Boże i z serca błogosławię.